Şarlatanlar Kralı’nın ‘Pes’ Dedirten Gizemli Hikayesi

1940’larda seyyar satıcı Springer, “Soda Springs” olarak bilinen bu bölgede doğal kaynakların potansiyelini keşfetti. Zzyzx ismini uyduran Springer, ilerleyen yıllarda buraya bir “sağlık” merkezi kurmayı planlıyordu.

1896’da Alabama’da doğan Springer, çevresinde dolandırıcı olarak bilinen bir adamdı. 1944’te “Soda Springs”i keşfetti ve burada bir kaplıca merkezi açmak için çalışmalara başladı. Bundan önce radyo programlarında “şifalı” olduğunu öne sürdüğü ürünleri pazarlıyor ve etrafındakilere de doktor olduğunu söylüyordu.

ŞARLATANLAR KRALI

1930’larda Chicago’ya taşınan Springer, doktor olduğunu iddia ederek bir radyoya başvurdu ve “mucize tedavilerini” radyoda pazarlamak istedi. Fakat Springer’ın başvurduğu radyo istasyonu onu Amerikan Tabipler Birliği’ne şikayet etti. Amerikan Tabipler Birliği ise 1969 yılında Springer’ı “Şarlatanlar Kralı” olarak tanımladı.

1944’te nişanlısı Helen ve kızı Marilou ile Mojave Çölü’ne geldi ve burada doğal kaynak sularının çıkarılabileceği küçük bir bölgede madencilik çalışmaları için izin belgesi aldı. Toprak kendisine ait değildi ancak Howe Springer, burada bir kaplıca merkezi açtı.

1860’lı yıllarda ordu karakolu olarak kullanılan bölgede çalışmalara başladı. İlk önce 60 odalı bir otel inşa etti, ardından “haç” şeklinde bir yüzme havuzu da bunu takip etti. Hatta “Zyport” adında kendine özel bir uçak pisti de yaptı. İnşaatın tamamlanmasının ardından kapılarını açan “sağlık” merkezi oldukça popüler bir mekan haline geldi.

1950’lere kadar “şifalı” kaplıcaların bulunduğu bir sağlık merkezi olarak hizmet veren mekan, 1960’ların sonuna gelindiğinde kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Springer, buradaki kaynaklardan çıkarılan suların “şifalı” olduğunu söylüyor, suları şişeleyip başka kentlerde de satışını yapıyordu. Hatta Springer, müşterilerine günde iki kez de vaaz veriyordu.

Springer, büyük meblağlar bağışlayan kişilerin arsalara ev inşa etmesine izin vermeye başlayınca yerel sakinler şikayette bulundu. Burası bir kamu arazisiydi ve Springer’ın sadece madencilik izni vardı.

1960’lı yılların sonunda şikayetler üzerine başlayan hukuk mücadelesi, 1974 yılına gelindiğinde Springer’ın aleyhine sonuçlandı ve “sağlık” merkezi kalıcı olarak kapatıldı.

1976’da ise ABD Arazi Yönetimi Bürosu ve Kaliforniya Eyalet Üniversitesi (CSU), Zzyzx içindeki ve çevresindeki araziyi işbirliği içinde yönetmeye ve burada CSU Çöl Çalışmaları Merkezi’ni kurmaya karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x