Odatv yazdı CHP’den İsveç açıklaması geldi… Diplomat Namık Tan’dan ‘Banker Bilo’ savunması

Odatv-Özel

Odatv, dünkü “CHP karıştı… Hedefteki milletvekilleri… DEM kadar olamadılar” başlıklı haberinde İsveç’in NATO’ya kabulüne AKP ve MHP ile birlikte “Evet” diyen CHP’yi gündeme getirdi. Bilindiği üzere İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasına ilişkin kanun teklifi Meclis Dışişleri Komisyonu tarafından kabul edildi. Teklife AKP, MHP ve CHP evet oyu verdi. İYİ Parti ve Saadet “Hayır” dedi. DEM Parti çekimser kaldı.

ODATV YAZDI AÇIKLAMA GELDİ

Odatv’nin dünkü haberinin ardından bugün 2010-2014 yılları arasında Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri büyükelçiliği görevini yürüten CHP İstanbul Milletvekili Namık Tan mecliste bir basın açıklaması yaptı.

CHP karıştı… Hedefteki milletvekilleri… DEM kadar olamadılarGüncel

Şener Şen ve İlyas Salman’ın “Banker Bilo” filmindeki gibi neden “Evet” dediklerini anlatan Namık Tan, filmdeki “Yaptım ama sor bir neden yaptım” şeklindeki sahneleri akıllara getirdi. Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 26 Aralık Salı günü TBMM Dışişleri Komisyonunda görüşülen İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün kendilerinin de desteği ile kabul edildiğini anımsattı.

İşte o filmden bir sahne:

“ERDOĞAN’A KALSAYDI”

Parlamentonun son sözü söyleme esasına dayılı NATO kurallarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Meclis’in demokrasilerde oynadığı vazgeçilmez rolü hatırlattığını belirten Tan, “Karar, sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kalsaydı bu mesele şimdiye değin çözülmüş olur ve İsveç NATO üyesi olurdu.” dedi.

“NATO’YA GİRERLERSE UYGULAMAK ZORUNDA KALACAKLAR”

Tan, İsveç’in NATO’ya üye olmasının ikili çerçevede üstlendiği yükümlülükleri ortadan kaldırmayacağını, üyeliği onaylandığında NATO’nun terörle mücadele müktesebatını da baştan sona benimsemek ve uygulamak zorunda kalacağını söyledi.

İsveç’in NATO’ya katılım sürecindeki tüm etkenleri aynı tavırla izlemeye devam edeceklerinin altını çizen Tan, şunları kaydetti:

“Türkiye’yi çağdaş uygarlığın dışına götürmekte beis görmeyen çevreler, karşılarında daima CHP’yi bulacaklardır. Bu yaklaşımımızı çağdaş değerlere dayalı ulusal çıkarlarımızı rehber alarak 71 yıldır üyesi olduğumuz NATO bünyesindeki sorunların çözümünde de esas alacağız. Bu sorunlara İsveç’in üyeliği meselesi de dahildir. İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgili olarak Meclis’te alınacak karar, Türkiye’nin gerek NATO’daki konumuna, gerek başta ABD ile olan sorunlar olmak üzere Batı dünyasıyla olan ilişkilerimize ulusal güvenlik çıkarlarımız temelinde olumlu bir hareket alanı açmasını ümit ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir