Nestlé, yoksul ülkelerde satılan bebek gıdalarına şeker ekliyor

T24 Dış Haberler

Dünyanın en büyük gıda şirketlerinden biri olan Nestlé’nin, obezite ve kronik hastalıkları önlemeyi amaçlayan uluslararası yönergelere aykırı olarak, birçok yoksul ülkede satılan bebek sütü ve tahıl ürünlerine şeker ve bal eklediği ortaya çıktı.

İsviçreli bir araştırma kuruluşu olan Public Eye’dan kampanyacılar, İsviçreli çokuluslu şirketin Asya, Afrika ve Latin Amerika’da satılan bebek maması ürünlerinden örnekleri test için Belçika’daki bir laboratuara gönderdi.

Sonuçlar ve ürün ambalajlarının incelenmesi, bir yaş ve üzeri bebekler için tasarlanmış bir devam sütü formülü markası olan Nido ve altı ay ile iki yaş arasındaki çocuklara yönelik bir tahıl gevreği olan Cerelac örneklerinde sakaroz veya bal şeklinde ilave şeker bulunduğunu ortaya çıkardı.

İngiltere de dahil olmak üzere Nestlé’nin ana Avrupa pazarlarında küçük çocuklara yönelik formüllerde ilave şeker bulunmuyor. Daha büyük çocuklara yönelik bazı tahıllar ilave şeker içerirken, altı ay ile bir yaş arasındaki bebekleri hedefleyen ürünlerde hiç şeker bulunmuyor. 

Public Eye’ın tarım ve beslenme uzmanı Laurent Gaberell şunları söyledi: “Nestlé bu tehlikeli çifte standarda bir son vermeli ve dünyanın her yerinde üç yaşından küçük çocuklara yönelik tüm ürünlerinde şeker ilavesini durdurmalıdır.”

Obezite, düşük ve orta gelirli ülkelerde giderek artan bir sorun haline gelirken, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Afrika’da 5 yaşın altındaki aşırı kilolu çocukların sayısı 2000 yılından bu yana yaklaşık yüzde 23 oranında artmıştır. Küresel olarak 1 milyardan fazla insan obezite ile yaşıyor. 

DSÖ ‘nün Avrupa bölgesi için hazırladığı kılavuza göre üç yaşından küçük çocuklara yönelik hiçbir gıdada ilave şeker ya da tatlandırıcı maddeye izin verilmemelidir.

Public Eye, Uluslararası Bebek Maması Eylem Ağı ile işbirliği içinde hazırladığı raporda, bir pazar araştırma şirketi olan Euromonitor International’dan alınan verilerin Cerelac’ın küresel perakende satışlarının 1,2 milyar doların üzerinde olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. En yüksek rakamlar düşük ve orta gelirli ülkelerde olup, satışların yüzde 40’ı sadece Brezilya ve Hindistan’da gerçekleşmiştir.

DSÖ’de tıbbi görevli olan Dr. Nigel Rollins, bulguların “haklı gösterilemeyecek bir çifte standardı” temsil ettiğini söyledi.

Araştırmacılar, altı aylık ve daha büyük bebekler için bisküvi aromalı tahıl gevreklerinin Senegal ve Güney Afrika’da her porsiyon için 6 gr ilave şeker içerdiğini tespit etti. İsviçre ‘de satılan aynı üründe ise hiç şeker bulunamadı. 

Bir Nestlé sözcüsü şunları söyledi: “Erken çocukluk dönemine yönelik ürünlerimizin besinsel kalitesine inanıyor ve çocukların büyüme ve gelişimine uyarlanmış yüksek kaliteli bileşenler kullanmaya öncelik veriyoruz.”

Sözcü, “yüksek düzeyde düzenlemeye tabi” bebek maması kategorisinde Nestlé’nin her zaman karbonhidrat içeriği eşikleri dahil olmak üzere yerel düzenlemelere veya uluslararası standartlara uyduğunu ve baldan gelenler de dahil olmak üzere ürünlerindeki toplam şekeri beyan ettiğini, tariflerdeki değişikliklerin yönetmelikler ve yerel malzemelerin bulunabilirliği gibi faktörlere bağlı olduğunu söyledi.

Şirket, son on yılda bebek gevrekleri portföyündeki toplam ilave şeker miktarını dünya çapında yüzde 11 oranında azalttığını ve daha da azaltmak için ürünleri yeniden formüle etmeye devam ettiğini belirterek, glikoz şurubunun dünya çapında yeni yürümeye başlayan çocuklara yönelik gıdalardan aşamalı olarak çıkarıldığını da sözlerine ekledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x