SEC Başkanı Yarın Konuşacak: Coinbase, Milletvekillerini Uyardı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, yarın ABD Senatosu Bankacılık Komitesi önünde ifade verecek. Bu kritik duruşma öncesinde, önde gelen kripto para borsası Coinbase SEC’i ve başkanını eleştirdi.

Coinbase, milletvekillerini SEC konusunda uyarıyor!

SEC başkanı Gary Gensler, yarın TSİ 17.00’de ABD Senatosu Bankacılık Komitesi önünde ifade verecek. Gensler’in yapacağı bu konuşma öncesinde kripto borsası Coinbase, SEC’in yalnızca yaptırım yaklaşımıyla düzenleme yapmasını eleştirdi. Senato Bankacılık, Konut ve Şehir İşleri Komitesi, 12 Eylül 2023 Salı günü ABD SEC’in gözetimi konusunda tam bir komite duruşması gerçekleştirecek.

https://twitter.com/GaryGensler/status/1699843070173265966

Kripto borsası, sektördeki iş kaybını riske atmaktan kaçınmanın tek yolunun SEC’in aşırı baskıya son vermek için acil bir yasal yaklaşım benimsemesi gerektiği konusunda uyarı yapıyor. Sadece uygulama yaklaşımının düzenleyici belirsizliğinin 2030 yılına kadar 4 milyon işi riske attığını söylüyor. Coinbase açıklamasında, uygulama yoluyla yapılan düzenlemenin, web 3.0 geliştirmenin off-shore ülkelere kayması nedeniyle önümüzdeki 7 yıl içinde ABD’yi 1 milyon geliştirici işini ve 3 milyon ilgili teknik olmayan işi kaybetme riskiyle karşı karşıya bıraktığını belirtiyor. Bu bağlamda borsa şunları kaydediyor:

Kripto düzenlemesi oluşturmaya yönelik yasal bir yaklaşım, tüketicinin korunmasını sağlamanın ve ayrıca dijital varlık inovasyonunun ve bunun yarattığı işlerin ABD’de kalmasını sağlamanın en iyi yoludur.

https://twitter.com/coinbase/status/1691136342187737088

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Coinbase de SEC’in kripto karşıtı yaptırımlarının kurbanı oldu. SEC, Haziran 2023’te borsayı, kayıtsız bir komisyoncu, borsa ve takas kurumu olarak faaliyet göstermekle suçladı.

Ripple davası kararı duruşma sırasında gündeme gelecek mi?

Milletvekillerinin ABD SEC’in XRP davasındaki son kaybını gündeme getirip getirmeyeceği henüz belli değil. Bununla birlikte beklentiler en olası gündemin Ripple davası olacağı yönünde. Ayrıca, Gensler’e Blackrock, Ark Invest, Fidelity ve benzeri finans devlerinin spot Bitcoin ETF başvurularına yönelik sorularının gelmesi de muhtemel. Çünkü SEC, spot Bitcoin ETF başvurularına ilişki kararlarını erteledi. Bu da piyasada satışı tetikledi ve SEC’e karşı tepkilere yol açtı. Coinbase borsasının uyarıları da bu gelişmelerine ortasında geliyor.

Burada Yargıç Analisa Torres, Ripple’ın bireysel alıcılara token satışının bir menkul kıymet işlemi olmadığına hükmetti. Daha önce SEC, Ripple davasındaki geçici temyiz başvurusunu daha fazla destekleme yoluna gitti. Bu doğrultuda mahkemeye temyiz için cevabi bir hukuk muhtırası verdi. Senato oturumunun ardından Gensler’in Lehman’ın Çöküşünün 15. Yıldönümü Konferansında sanal bir sohbet etkinliğinde konuşması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir