ChromeOS kullanıcılarına müjde!

Google, ChromeOS’unda bazı iyileştirmeler yapmayı planlıyor. Önizleme sürümünde, duyumcu hesabı @cr_c2cv, işletim sisteminde bazı yenilikleri fark etti. Bu yenilikler, güvendiğiniz bir cihaz kullanırken ekran kilidini devre dışı bırakma seçeneği, ufak kullanıcı arayüzü değişiklikleri ve kilit ekranında kullanıcı adınızı ve profil fotoğrafınızı gizleme olanağını içeriyor.

ChromeOS’un mevcut kilit ekranında, oturum açarken profil resminiz ve tam adınız gösteriliyor. Bu bilgilerin herkes tarafından görülmesini istemeyen kullanıcılar için Google, kilit ekranında kullanıcı adınızı ve profil fotoğrafınızı gizleyebileceğiniz bir özellik üzerinde çalışıyor.

Bu, kullanıcılara gizliliklerini daha iyi kontrol etme olanağı sağlayacak bir adım. Ayrıca, Google, Chromebook’unuzu PIN’inizi girdikten sonra otomatik olarak kilidini açıp açmayacağınızı belirlemenizi sağlayacak yeni bir anahtar üzerinde çalışıyor. Bu seçenek, Ayarlar > Kilit Ekranı ve Oturum Açma bölümünde yer alacak.

Google, Ayarlar uygulamasında da değişiklikler yapıyor. Ayarlar menüsü, şimdi uygulamalar ve Google Play arasındaki farkı daha açık bir şekilde açıklamak için güncelleniyor. ChromeOS cihazınızdan Google Play Store’u kaldırmanın Android uygulamalarını da devre dışı bırakacağını daha net belirtecek. Daha önce bu sayfada sadece Play Store’u kaldıracağınız belirtiliyordu.

ChromeOS kullanıcılarına müjde!

ChromeOS başlatıcısında da değişiklikler var. Google’ın “Her Şey Başlatıcı” adını verdiği yeni başlatıcı, özelleştirilmiş arama sonuçları için bir bölüme sahip olacak. Ayrıca Diagnostik uygulamasından interaktif kartlar da içerecek. Bu kartlar cihazın CPU kullanımı, sıcaklık ve saat hızı hakkında bilgi verecek.

Ek olarak, Google, başlatıcıda kurulu uygulamaların nasıl göründüğünü değiştiriyor. Play Store’dan hala indirilmekte olan uygulamalar için başlatıcı, uygulama simgesini “Kuruluyor…” yazısıyla gösterecek.

Bu değişiklikler şu anda ChromeOS’un Canary sürümünde yer alıyor. Bu sürüm, yeni özelliklerin test edildiği işletim sisteminin sürümüdür. Bu değişikliklerin stable ChromeOS sürümüne ne zaman sunulacağına dair belirli bir zaman dilimi yok. Ancak birkaç ay içinde gerçekleşmesi muhtemel.

Ancak, bu özelliklerin nihai sürüme eklenmeden önce Google tarafından değiştirilebileceğini veya kaldırılabileceğini unutmamak gerekir. Google bu özellikleri hala test ediyor ve daha geniş bir kitle için hazır olduklarından emin olmak istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir